Kręcenie filmów np. wizerunkowych niezmiennie wiąże się z koniecznością podpisania zgody na wykorzystanie wizerunku osób w nich występujących. W tym wpisie udostępniamy Wam jej wzór i wyjaśniamy co może Wam grozić za wykorzystanie cudzego wizerunku bez uzyskania na to uprzedniej zgody.
Co mi grozi, gdy nie mając zgody opublikuję publicznie materiał?
Przyjmując, że materiał jest zgodny z prawem (pod względem zawartości) to zainteresowana osoba może wystąpić z powództwem cywilnym o ochronę dóbr osobistych.
Zgodnie z prawem ma prawo domagać się
a/ odszkodowania (szkoda majątkowa np. równowartość rynkowego wynagrodzenia),
b/ zadośćuczynienia (wartość pieniężna za krzywdę), ale przede wszystkim
c/ może żądać usunięcia skutków naruszenia jej praw przez obowiązek wycofania danego dzieła, zniszczenia jego egzemplarzy, a także złożenia stosownych oświadczeń np. z informacją o bezprawnym wykorzystaniu i przeprosinami. dodatkowo można domagać się uiszczenia określonej kwoty na cel społeczny.
Ostatnia z konsekwencji w przypadku dużego projektu może okazać się najbardziej dolegliwa.
Czy udzieloną zgodę można cofnąć?
Masz podpisaną zgodę. Czy jednak jest ona pewna, nieodwołalna? Niestety okazuje się, że nie. Osoba, która udziela zgody może ją odwołać. Jedynym rozwiązaniem, które w pewien sposób chroni twórcę video jest wprowadzenie do umowy kar umownych za bezzasadne cofnięcie zgody na wykorzystanie wizerunku. Niemniej jednak taka sytuacja umożliwia dochodzenie przez twórcę filmu prawa do odszkodowania za wyrządzoną szkodę.