Od kilku miesięcy przedstawiam menadżerom firmy w której pracuję, korzyści wynikające z przemyślanej obecności na LinkedIn. Niezależnie od przebiegu rozmowy, podczas większości ze spotkań słyszę powtarzające się pytania dotyczące prywatności w tym serwisie. Obawa przed tym, że inni będą wiedzieć o nas za dużo jest jedną z barier wejścia do sieci LinkedIn.
Dziś odpowiadam na kilka najbardziej nurtujących pytań, pokazując jak zadbać o prywatność na LinkedIn, aby móc spać spokojnie.
Czy każdy widzi moje dane kontaktowe jak e-mail i numer telefonu?
Nikt z nas nie lubi spamu na skrzynce lub telefonów od nachalnych sprzedawców. Menadżerowie, którzy otrzymują takich wiadomości często wielokrotnie więcej niż „przeciętny Kowalski”, są na tym punkcie wyczuleni. Faktem jest, że konto na LinkedIn zakładamy na konkretny adres e-mail i jest on udostępniany LinkedInowi. Nie oznacza to jednak, że każdy te dane widzi. Możesz śmiało w ustawieniach prywatności zmienić widoczność danych kontaktowych tak, aby nie było one dostępne publicznie.


Czy każdy może mnie znaleźć na LinkedIn po danych kontaktowych?
To ty decydujesz kto może znaleźć Cię na LinkedIn posiadając Twój numer telefonu i/lub e-mail. Możesz ustawić, aby mogli zrobić to wszyscy / kontakty 2. stopnia lub aby nikt nie miał takiej możliwości.

Kto widzi moje kontakty w sieci zawodowej?
Tylko Ty lub Twoje kontakty – w zależności od ustawień prywatności.

Ważne – bez względu na wybrane ustawienia, kontakty 1. stopnia zawsze będą mogły zobaczyć Wasze wspólne kontakty.

Czy osoby spoza LinkedIn mogą zobaczyć mój profil?
Twój profil publiczny domyślnie jest widoczny dla wszystkich – także osób, które nie są członkami LinkedIn, a które znalazły Twój profil np. po wpisaniu Twojego imienia i nazwiska w wyszukiwarkę.
Możesz jednak to w każdej chwili zmienić i zablokować widoczność profilu. Jak?
Wejdź na swój profil i podążaj za poniższą instrukcją:



Oprócz widoczności profilu w wyszukiwarkach pozostaje jeszcze kwestia widoczności profilu w usługach partnerskich. Jak wskazuje LinkedIn dotyczy to m.in.: programów Outlook i Yahoo Mail; funkcji Kalendarza i Kontaktów; natywnych aplikacji pocztowych, kontaktów oraz kalendarzy marki Apple i Samsung; aplikacji Cortana i Evernote; agregatorów mediów społecznościowych (np. narzędzi dla administratorów marki firmy, które pozwalają wzmocnić interakcję z obserwatorami w mediach społecznościowych); oraz programów zarządzających kandydatami i klientami.
Możesz tę opcję wyłączyć w ustawieniach prywatności.

Czy każdy może wysłać mi wiadomość prywatną na LinkedIn?
Nie każdy. Wiadomości na LinkedIn podzielone są na dwa rodzaje:
a/ wiadomości prywatne od osób, które znajdują się w Twojej sieci kontaktów (każdy z Twojej sieci 1. Stopnia może wysłać do Ciebie wiadomość i nie możesz tej opcji wyłączyć);

b/ wiadomości InMail, czyli wiadomości od osób spoza Twojej bezpośredniej sieci kontaktów (sieci 1. stopnia). Wiadomości InMail może wysłać do Ciebie osoba, która aktywowała konto Premium i posiada kredyty na wysyłkę wiadomości inMail. Często z opcji tej korzystają rekruterzy i headhunterzy oraz sprzedawcy.
UWAGA! Otrzymywanie wiadomości Inmail możesz wyłączyć w ustawieniach prywatności.
Warto zaznaczyć, że InMaile podzielone są na dwa rodzaje:
a/ inMaile od innych użytkowników sieci (którzy mają wykupioną opcję Premium)
b/ inMaile od reklamodawców (reklamy targetowane poprzez określone parametry takie jak umiejętności, wykształcenie, doświadczenie zawodowe etc.)

Kto może wysyłać mi zaproszenia do sieci?
Domyślnie wszyscy na LinkedIn mogą wysyłać Ci zaproszenia, ale możesz to zmienić w ustawieniach komunikacji. W zależności od wybranej opcji zaproszenie będzie mogła wysłać Ci osoba, która zna Twój adres e-mail lub która jest na Twojej liście zaimportowanych kontaktów.


UWAGA! Zaproszeń nie można wysyłać do osób, które zamiast pełnego nazwiska mają w profilu tylko jego inicjał (widoczność nazwiska można zmienić w ustawieniach prywatności).

Oprócz bycia w sieci zawodowej 1. stopnia, czyli nawiązania bezpośredniej relacji na LinkedIn istnieje możliwość obserwowania konkretnej osoby. Jeśli ktoś doda Cię do osób obserwowanych będzie widział Twoje artykuły i aktualizacje, ale Ty nie będziesz widział jego aktualizacji.

PODSUMOWUJĄC:
Domyślne ustawienia profilu na LinkedIn dają dość szerokie możliwości znalezienia Cię w sieci przez innych. Trudno się temu dziwić – taka jest rola tego miejsca. Jednak w każdej chwili wiele z elementów możesz ograniczyć/wyłączyć.
Pamiętaj jednak, że obecność na LinkedIn służy nawiązywaniu nowych kontaktów oraz wymianie wiedzy i doświadczeń, więc jeśli totalnie ograniczysz widoczność swojego profilu w sieci, ograniczysz sobie możliwość rozszerzania bazy kontaktów czy znalezienia nowych biznesowych możliwości.
Masz pytania dotyczące prywatności w social media? Daj znać w komentarzu – postaram się pomóc!