# Czym są Alerty Google
Alerty Google to narzędzie monitorujące wyniki wyszukiwarki Google (tj. blogi, wiadomości, filmy wideo, dyskusje czy książki). Głównym zadaniem jest informowanie użytkownika drogą mailową o znalezieniu nowych informacji pasujących do podanego hasła wyszukiwania.
# Jak działają Alerty Google
Korzystając z formularza umieszczonego na stronie Google Alerts wpisujemy interesujące nas hasło, tak samo jak podczas korzystania z wyszukiwarki Google. Narzędzie potrzebuje jeszcze kilku dodatkowych informacji, w celu sprecyzowania przesyłanych wiadomości.
Pierwszą z nich jest Typ wyniku. Opcja ta pozwala na monitorowanie wyników zawartych na blogach, filmach wideo, wiadomościach, książkach czy dyskusjach. Kolejnym ustawieniem jest Częstotliwość. Usługa Google Alerts posiadam możliwość ustawienia jak często Google ma sprawdzać wpisane zapytanie. Istnieją trzy stopnie częstotliwości: Na bieżąco, Raz dziennie oraz Raz w tygodniu. Wyszukiwarka Google słynie z prezentowania wyników najwyższej jakości, Alerty również pozwalają na wybór jakości przesyłanych informacji. Jakość w omawianym formularzu opisana jest jako Które. Pole wyboru zawiera dwie opcje: Tylko najlepsze wyniki – dopasowane wyniki najwyższej jakości oraz Wszystkie wyniki – przesyłane będą wszystkie znalezione wyniki dopasowane do wprowadzonego wyrażenia. W omawianym formularzu pozostała już ostatnia możliwość – Sposób dostarczania. Mamy do wyboru dwie możliwości: adres e-mail – wiadomości ze znalezionymi informacjami będą przesyłane na wskazane Konto Google lub Kanał RSS.

#Modyfikatory wyszukań w Google Alerts
Google Alerts wykorzystuje modyfikatory wyszukań, takie same jak wyszukiwarka Google:
” ” (cudzysłów) – dokładne wyszukiwanie wskazanego wyrażenia. Przykład: ”nazwa_firmy opinie” – Google Alerts będzie wyszukiwało haseł zgodnych z tym zawartym między cudzysłowami.
– (minus) – umieszczenie minusa przed słowem kluczowym powoduje jego wykluczenie z wyszukiwania. Przykład: nazwa_firmy -opinie – Google Alerts będzie wyszukiwało wszystkich haseł powiązanych z nazwą firmy wyłączając frazę opnie.
site: – modyfikator sprawdzający zawartość wewnątrz danej domeny. Przykład: nazwa_firmy site:opineo.pl – alerty będą przychodziły w momencie gdy na stronie opineo.pl pojawi się nowa zawartość z nazwą firmy.
Powyższe modyfikatory można łączyć i używać jako jeden alert. Przykład: ”Jan Kowalski” -site:facebook.com – taki zapis spowoduje przesyłanie alertów na temat imienia i nazwiska z pominięciem informacji z portalu facebook.com.
# Przykładowe zastosowania Google Alerts
Alerty Google są bardzo ciekawą alternatywą dla płatnych narzędzi monitorujących internet. Każdy z przedsiębiorców musi wiedzieć co sądzą klienci o jego działalności, firmie czy o nim samym.
Monitoring informacji o produktach lub marce
Wykorzystując Google Alerts można na bieżąco otrzymywać informacje na temat danego produktu lub marki, w zależności od wpisanego wyszukiwanego hasło. Dobrze jest również określić Typ wyniku w celu późniejszej analizy, gdzie umieszczana jest nazwa firmy lub marki – w wiadomościach, blogach czy na forach internetowych.
Monitoring konkretnej strony internetowej
Każdy z nas codziennie czyta wartościowe informacje na wybranych przez siebie stronach internetowych. Po pewnym czasie tych stron robi się tak dużo, że poranna kawa przy komputerze zaczyna się przedłużać do kilkudziesięciu minut. Niestety podczas przeszukiwania ulubionych stron często zdarza się, że połowa z nich nie miała żadnej nowej aktualizacji. W tym miejscu z pomocą przychodzi Google Alerts. Ustawiając site:www.nazwadomeny.pl jako hasło wyszukiwania otrzymamy alert w momencie gdy na stronie pojawią się nowe treści.
Monitoring konkurencji
Google Alerts można wykorzystać do podglądania konkurencji. Jeżeli piszecie bloga na temat elektroniki i chcecie być na bieżąco w tematyce związanej ze sterownikami PLC, możecie wykorzystać Alerty Google jako narzędzie informujące o aktualizacjach stron lub blogów konkurencji.
# Alerty Google – kilka faktów
- Można utworzyć 1000 unikalnych Alertów Google w ramach jednego Konta Google,
- Alerty Google można tworzyć w 80 językach obsługiwanych przez Google w ramach jednego konta,
- Usuwanie i zarządzanie alertami jest możliwe dzięki opcji Zarządzaj alertami.
Alerty Google nie wychwytują wszystkich wyników na zadane kryteria ale mimo tego warto z nich korzystać.
@Robert jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Skuteczne monitorowania treści w internecie powinno odbywać się z wykorzystaniem np. Brand24, SentiOne czy właśnie Google Alerts. Prawdopodobnie połączenie tych wszystkich narzędzi w dalszym ciągu nie da nam 100% pewności, że wychwycimy wszystko. Wzrośnie natomiast prawdopodobieństwo, że będziemy mieć kontrole nad swoimi markami.
Dobry artykuł, a Alerty Google są przez wiele osób niedoceniane. Zwłaszcza w połączeniu z modyfikatorami wyszukiwania. Chociaż niektore narzędzia zewnętrzne są dokładniejsze to na początek warto od tego zacząć.
Jako sposób dostarczenia Google od jakiegoś czasu nie daje już możliwości wyboru RSS, jest tylko dostarczenie na adres email. Szkoda bo feed z wynikiem wyszukania można było wygodnie importować do różnych usług.