Jedną z najważniejszych kwestii podczas tworzenia raportów jest porządek w danych. Posiadając stronę internetową, masz możliwość zbierania niezliczonej ilości danych na temat jej użytkowników oraz ich zachowań. Niestety, jeżeli od początku nie zadbasz o ich odpowiednie gromadzenie, wyciąganie na ich podstawie wniosków może doprowadzić do katastrofy. Sprawdź jak wygląda struktura konta Google Analytics.
Struktura konta Google Analytics
Tworząc strukturę konta Google Analytics należy pamiętać, że ma ona hierarchiczną budowę, składającą się z:
- Organizacji,
- Kont,
- Usług,
- Widoków.
Każdy z powyższych elementów pozwala w pełni zarządzać zakresem zbierania danych jak również sposobem dostępu do nich. Google w 2013 roku udostępniło istniejącą do dziś strukturę uprawnień użytkowników. Mając na uwadze hierarchiczną budowę konta, uprawnienia przyznane na poziomie konta zostaną przeniesione na wszystkie usługi oraz widoki do nich przypisane. Przyznając uprawnienia do niższego poziomu zostaną one rozpropagowane wyłącznie na niższy poziom.
Pamiętaj!
Korzystanie z Google Analytics jest możliwe tylko i wyłącznie z wykorzystaniem aktywnych kont Google.
Struktura ta jest podobna do hierarchii występującej w kampaniach Google AdWords, którą szerzej opisywałem w artykule: Struktura konta Google AdWords.

Organizacja
Najnowszy oraz najwyższy poziom konta Analytics 360. Pojedyncza Organizacja odpowiada Firmie, dla której zbierane są dane. Co więcej w ramach Analytics 360 można uporządkować dostęp do wielu narzędzi, która ułatwiają analizę danych tj.:
- Google Tag Manager,
- Optimize – Optymalizacja,
- Google Data Stuido – Studio danych.
Posiadanie skonfigurowanej Organizacji w ramach struktury konta Google Analytics jest dobrowolne. Jej brak nie uniemożliwia korzystania z pełnej gamy funkcji GA.
Konta
Konto jest najwyższym poziomem Organizacji oraz sposobem na śledzenie wielu usług tj. stron internetowych, aplikacji natywnych na urządzenia mobilne czy urządzenia udostępniane w punktach sprzedaży. Posiadając konto w Google Analytics, każdy użytkownik ma dostęp przynajmniej do jednego Konta, Usługi oraz Widoku. Z jednym Kontem połączonych może być wiele Usług oraz Widoków.

Usługi
Usługę możemy przyrównać do strony internetowej. Tworząc Usługi w ramach Kona możemy opierać się na jednej lub wielu domen czy też na subdomenach w ramach jednej domeny:

Każda z usług ma swój niepowtarzalny Identyfikator Śledzenia składających się z połączenia identyfikatora konta (UA-XXXXX) oraz dodatkowej cyfry (-X) określającej numer widoku. Przykładowo: zakładając konto Google Analytics automatycznie tworzy się pierwsza usługa, której numer wyznaczany jest jako 1. Cały identyfikator wyglada następująco UA-12345-1.
Tworząc strukturę konta Google Analytics, pamiętaj że na poziomie jednej usługi można zbierać dane z wielu stron internetowych lub aplikacji. Takie rozwiązanie opierać się będzie na jednym kodzie śledzenia dodanym do wielu zasobów. Dane zebrane w ten sposób można ustrukturyzować wykorzystując filtry, segmenty lub dedykowane widoki.
Widoki
Widoki są najniższym szczeblem w hierarchii konta Analytics. Wbrew pozorom to właśnie z widokami pracuje się najczęściej ponieważ są nośnikiem wszelkich zebranych danych oraz raportów.
Z poziomu Widoku możemy ustawić między innymi:
- dedykowaną nazwę widoku,
- adres URL śledzonej strony www,
- strefę czasową,
- ustawienie waluty prezentowanej w raportach,
- filtrowanie robotów,
- śledzenie wyszukiwania w witrynie.
Konfigurując nowo utworzony widok należy skupić się nad określeniem celów – które zostały zdefiniowane przez Google jako działanie(konwersja), które przyczynia się do sukcesu Twojej firmy lub strony internetowej. Konieczne jest również zdefiniowanie filtrów, które są niezbędne do prawidłowego odczytywania danych.
Tworząc strukturę konta Google Analytics pamiętaj, że w ramach jednej Usługi możliwe jest utworzenie jedynie 25 Wid0ków.
Dobre praktyki podczas tworzenia struktury konta Google Analytics
Rozpoczynając pracę nad strukturą konta Analytics pamiętaj o kilku dobrych praktykach, które pozwolą Ci korzystać z wysokiej jakości, łatwo dostępnych danych:
- posiadając wiele domen staraj się zbierać z nich dane w ramach dedykowanych usług,
- dane z subdomen powinny być zbierane w oddzielnych widokach,
- każda usługa powinna posiadać jeden widok niefiltrowany i jeżeli występują subdomeny, również jeden widok zbiorczy,
- dostęp do danych powinien być przydzielany bardzo ostrożnie i zawsze zaczynając od najniższych poziomów hierarchii w Google Analytics,
- zawsze połączyć Google Analytics z jak największą ilością usług. Najlepiej połączyć konkretne usługi z dedykowanymi widokami.
Struktura konta Google Analytics pozwala usuwać zbędne zasoby. W tym celu należy skorzystać z Kosza dostępnego z poziomu Konta. Pamiętaj jednak, że zasoby przeniesione do Kosza dostępne są tam wyłącznie przez 35 dni. Po tym czasie Google automatycznie usuwa je wraz z zebranymi dotychczas danymi.
Rozplanowanie struktury konta w Google Analytics powinno zacząć się jak najszybciej. Najlepiej jeszcze przed umieszczeniem kodu śledzącego w witrynie lub aplikacji. Google niestety nie umożliwia przenoszenia danych historycznych między Kontami, Usługami czy Widokami. Im szybciej przystąpisz do planowania oraz wdrożenia struktury tym szybciej zaczniesz zbierać lepiej zorganizowane dane.
Podsumowanie:
- Struktura konta GA składa się z: Organizacji, Konta, Usług oraz Widoków,
- Organizacja jest nowym elementem pozwalającym korzystać ze wszystkich usług Analytics 360 w jednym miejscu,
- Możesz mieć maksymalnie 100 Kont na jednym loginie (Koncie Google),
- Usługi pozwalają połączyć się z innymi aplikacjami tj. Google AdWords czy Google Search Console,
- Zebrane dane przez Google Analytics widoczne są wyłącznie z zdefiniowanych Widokach.