# Czy potrzebne jest mi konto Google?
Zasięg wyszukiwarki Google w Polsce na początku 2014 roku, wynosił około 95% (wg. Gemius S.A.). Każdy z was, prowadząc kampanie marketingowe w internecie dla swoich przedsięwzięć spotkał się z problemem zakładania kilkunastu kont, osobno do każdego z narzędzi. Firma Google wychodząc na przeciw tym problemom stworzyła jedno zintegrowane konto dzięki, któremu możecie logować się do wszystkich narzędzi pomagających w promocji tj. Google AdWords, Google Analytics, Google Webmaster Tools czy wiele, wiele innych.
# Jak założyć Konto Google?
Krok I
W celu założenia Konta Google musimy przejść na stronę wyszukiwarki: www.google.pl. Na stronie głównej znajdziemy w prawym, górny rogu przycisk Zaloguj, który przekieruje nas do głównego panelu Kont Google.
Krok II
Po przejściu na stronę logowania widzimy możliwość zalogowania się według ustalonych wcześniej danych podczas rejestracji, lub możliwość utworzenia nowego konta (czerwona strzałka). My skupiamy się na założeniu nowego konta tj. Utwórz konto. Google informuje nas również, które z usług mogą być obsługiwane przez założone konto. W poniższym przykładzie są to: Wyszukiwarka Google, Poczta Gmail, Dysk Google, You Tube, Google Miejsca/Google Maps, Google Play oraz Google Plus. Konto Google pozwala korzystać jeszcze z wielu innych usług, które omówię w najbliższych postach.
Krok III
Po przejściu do kolejnej strony, za pomocą linku Utwórz konto, ujrzymy rozbudowany formularz dzięki któremu założymy nowe Konto Google. Wypełniając formularz należy wpisać Nazwę (Imię oraz Nazwisko), proponowaną nazwę użytkownika, która jednocześnie stanie się adresem poczty Gmail. W tym miejscu należy się jednak zatrzymać i zastanowić. Google daje nam dwie możliwości. Jedna z nich to założenie konta Google z wykorzystaniem adresu poczty Gmail np. firmawsieci@gmail.com. Druga to ukłon w stronę właścicieli unikalnych domen. Google daje możliwość skorzystania z opcji Wolę używać mojego bieżącego adresu e-mail, dzięki której login do Konta Google będzie wyglądał np. tak kontakt@firmawsieci.net. Kolejne pola to hasło – minimum 8 znaków, data urodzenia, płeć, numer telefonu oraz obecny adres e-mail.
O ile dane typu płeć oraz data urodzenia to kwestie statystyczne oraz informacje mające na celu zapewnić bezpieczeństwo młodszym użytkowników o tyle numer telefonu lub adres obecnego adresu e-mail będzie pomagał np. w sytuacji gdy zapomnimy hasła do nowo założonego konta. Pozostaje nam jedynie przepisanie captch’y, wybranie Lokalizacji (wybranie lokalizacji innej niż polska może spowodować zmianę języka w usługach Google) oraz zaznaczenie akceptacji regulaminu.
Krok IV
W pokazanym przypadku została wybrana forma założenia Konta Google wykorzystując adres e-mail w unikalnej domenie. W celu stworzenia w ten sposób konta należy weryfikować jego własność. Google zabezpieczyło nas w najprostszy możliwy sposób, wysyłając na wskazany adres wiadomość z linkiem weryfikującym.
Krok V
Po weryfikacji adresu e-mail przechodzimy do zakładki, która pozwala utworzyć publiczny profil Google+. Ten etap można pominąć i wrócić do niego w przyszłości korzystając z przycisku Następny krok.
Krok VI
Ostatni już etap tworzenia Konta Google to czysta formalność. Wystarczy kliknąć przycisk Zaczynamy i do woli możemy korzystać z wszystkich funkcji udostępnianych przez giganta z Mountain View.
# Czy każdy właściciel strony powinien mieć Konto Google
W mojej ocenie, patrząc na zasięg wyszukiwarki Google w Polsce oraz usług dodatkowych w niej zawartych niejako wymusza to na właścicielach stron korzystanie z Kont Google. Posiadając stronę firmy, osobistą wizytówkę, forum, czy bloga, które mają być widoczne w sieci, musimy mieć informacje na temat ich zgodności z wytycznymi dla webmasterów. Dodatkowo reklamowanie witryn za pomocą Google AdWords, bez Konta Google nie byłoby możliwe.
Fajnie, że o tym napisałeś. Czasami coś co jest dla niektórych taką oczywistością, niektórzy mogą szukać pomocy i instrukcji – doskonałej – jaką Ty dostarczyłeś 🙂
czarna magia…
Być może mogę Ci jakoś pomóc?