Na 100% zdarzyła Ci się podobną sytuacje: Telefon! Po drugiej stronie krzyczy szef, który „na już” potrzebuje konkretnej informacji. Dobiegasz do komputera, szybko otwierasz wyszukiwarkę a tam… brak jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie. I co teraz? Szef czeka a Ty nie wiesz co odpowiedzieć. Sprawdź w jaki sposób zwiększyć precyzję zadawanych zapytań i nie złość więcej swojego szewa!
#FTS – Full Text Search
Obecnie wyszukiwarka Google korzysta z tzw. Full Text Search. FTS jest pełnotekstową funkcją wyszukiwarki, pozwalającą zawęzić zapytania wpisywane w okienku wyszukiwania. Co 60 sekund w wyszukiwarce wpisujemy ponad 4 miliony zapytań. Dzięki tak dużej liczbie zapytań, gigant z Mountain View jest w stanie zbudować potężną bazę słów kluczowych. Na ich podstawie, rozbudowane algorytmy układają zbiory danych, które w czasie rzeczywistym podpowiadane są użytkownikom wyszukiwarki.
Full text search w wyszukiwarce Google.pl
Nie raz zdarzyło Ci się, że mimo tak rozbudowanym algorytmom, nie możesz znaleźć interesujących Cię informacji? Poniżej pokaże Ci kilka trików, które w szybki sposób możesz wprowadzić do swojej codziennej pracy z wyszukiwarką.
Podstawowe modyfikatory wyszukiwania
Wyszukiwanie ścisłego dopasowania – "cudzysłów"
Wyszukiwanie w ścisłym dopasowaniu, najczęściej wykorzystywane jest kiedy chcemy znaleźć konkretną treść, której składnia, kolejność słów oraz pisownia nie zostaną w żaden sposób zmodyfikowane. Przykładowo: czytając publikację w internecie, widzimy w niej umieszczony w nim fragment książki, jednak autor nie umieścił przypisu. W takie sytuacji, idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie w "cudzysłowie"
dwóch zdań i wyszukanie w Google.
Dla przykładu porównaj wyniki wyszukiwania dla następujących fraz: kurs google adwords
oraz "kurs google adwords"
.
Wykluczanie słów z wyszukiwania – -myślnik/minus
Szukając popularnych wyrażeń, możemy spotkać się z bardzo dużą liczbą wyników, które zupełnie nas nie interesują. W celu ograniczenia zbędnych wyszukań możemy szukając w wyszukiwarce zastosować, myślnik jako znak wykluczający pojedyncze słowa bądź całe frazy.
Sprawdź jakie otrzymasz wyniki wyszukiwania dla fraz: aparat canon eos 5d mkII
oraz aparat canon eos 5d mkII -test -opinie -recenzje
Wyszukiwanie synonimów – ~tylda
Tylda ~
daje możliwość, automatycznego wyszukiwania synonimów dla wyszukiwanego hasła. Modyfikator ten przyadaje się w sytuacjach kiedy szukane hasło ma wiele bliskoznacznych sformułowań.
Przykładem wykorzystania modyfikatora może być: streszczenie ferdydurke
oraz ~streszczenie ferdydurke
TIP: w większości komputerów tylda znajduje się w okolicy przycisku 1 oraz pod klawiszem Escape. W celu wstawienia tyldy należy kliknąć w SHIFT oraz przycisk tyldy. Może zdarzyć się, że tylda nie wstawi się automatycznie – w takiej sytuacji kliknij przycisk SPACJA.
Wyszukiwanie zdania z brakującym elementem – *gwiazdka
Modyfikator ten pozwala nam wyszukać hasło złożone z wielu wyrazów, w którym brakuje np. jednego z nich. Jest on szczególnie przydatny w sytuacjach gdy szukamy np. przysłowia lub tekstu piosenki, jednak nie jesteśmy pewni jednego z wyrazów.
Przetestuj wpisując w wyszukiwarkę: cicha woda * rwie
Wyszukiwanie zakresów liczb – ..kropki
Niejednokrotnie zdarza się, że szukamy artykułów spożywczych, których gramatura określana jest w gramach lub kilogramach. Wykorzystując zawężenie w postaci zakresów od do, możemy otrzymać wyniki dla produktów, których masa nas interesuje, wykluczając jednocześnie wyniki z poza zakresu. Oczywiście zakres może dotyczyć również kwot, długości oraz współczynników liczbowych.
Warto sprawdzić to zawężenie przy zapytaniach, które operują w ramach układu SI – przykładowo wagi: mąka gryczana 10..25kg.
Wyszukiwanie wielu haseł jednocześnie – OR (lub)
Zdarzają się sytuacje, w których szukamy informacji na kilka tematów jednocześnie. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie modyfikator OR
(należy zawsze pisać z wielkich liter), który pozwala wyszukiwać wiele fraz jednocześnie.
Testując modyfikator, proponuję wykorzystać następujące zapytanie: olimpiada 2000 OR 2004 OR 2008 OR 2012 OR 2016
Wyszukiwanie według ceny – $dolar
Idealny modyfikator dla osób szukających produktów, których cena nie przekroczy wskazanej kwoty.
Przykład zastosowania: prezent dla niej $100
.
Wyszukiwanie w mediach społecznościowych – @małpka
Wyszukiwarka Google pozwala na przeszukiwanie konkretnych mediów społecznościowych.
Sprawdź hasło wyszukiwania:@facebook.com Firmawsieci.net
Zaawansowane modyfikatory wyszukiwania
Istnieją również modyfikatory, które przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Większość z nich dedykowana jest dla osób zajmujących się np. optymalizacją stron internetowych lub ich pozycjonowaniem w wyszukiwarkach internetowych.
Wyszukiwanie konkretnej strony – site:
Chcesz sprawdzić, jakie podstrony zawiera wskazana domena? Korzystając z site:
wyszukiwarka wyświetli wszystkie zindeksowane podstrony. Modyfikator ten pozwala również na przeszukiwane konkretnej strony internetowej. Przykładowo site:ceneo.pl "Odkurzacz Zelmer Jupiter ZVC425HT"
Wyszukiwanie podobnych stron – related:
Znalazłeś interesującą Cię stronę internetową? Modyfikator related:
pozwoli znaleźć strony internetowe zawierające treści o podobnej tematyce.
Uzyskiwanie informacji o stronie – info:
Modyfikator ten, jest przeznaczony dla twórców stron internetowych lub ich właścicieli. Wykorzystując go z wybraną domeną (cache:firmawsieci.net
) otrzymamy wynik w postaci wyłącznie strony głównej. Na jego podstawie można stwierdzić czy Google „widzi” wskazaną stronę internetową.
Wyświetlanie zapisanej przez Google kopii strony – cache:
Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się szukać strony internetowej, która już nie działa lub która zmieniła swoją szatę graficzną, Google umożliwi Ci ją odnaleźć. Wyszukując adres strony z modyfikatorem cache:
wyświetli się ostatnia wersja strony, jaką Google odczytał wykorzystując roboty wyszukiwania (Więcej na ich temat przeczytasz w artykule: Co to jest wyszukiwarka internetowa?). W przypadku dużych serwisów internetowych tj. Wirtualna Polska czy Onet, wyniki wyszukiwania będą praktycznie aktualne. Powodem takiej sytuacji jest bardzo częste aktualizowanie treści stron.
Warto zapamiętać:
- Wyszukiwarka Google zwykle ignoruje znaki interpunkcyjne, które nie są częścią operatora wyszukiwania.
- Nie wstawiaj spacji między słowo lub symbol a wyszukiwane słowa. Wyszukanie hasła
site:firmawsieci.net
zadziała, alesite: firmawsieci.net
już nie. - Wszystkie z powyższych modyfikatorów można łączyć w ramach jednego zapytania.
- Zbyt wiele modyfikatorów wyszukiwania, może spowodować że jakość wyników będzie znacząco odbiegać od normy. W takiej sytuacji należy zastanowić się czy rzeczywiście potrzebujesz tak złożonego zapytania.
Znasz inne modyfikatory wyszukiwania? Utworzyłeś bardzo złożone zapytanie, którym chcesz się pochwalić? Dodaj je w komentarzu poniżej!