search

Jak skutecznie szukać informacji w internecie?

Na 100% zdarzyła Ci się podobną sytuacje: Telefon! Po drugiej stronie krzyczy szef, który „na już” potrzebuje konkretnej informacji. Dobiegasz do komputera, szybko otwierasz wyszukiwarkę a tam… brak jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie. I co teraz? Szef czeka a Ty nie wiesz co odpowiedzieć. Sprawdź w jaki sposób zwiększyć precyzję zadawanych zapytań i nie złość więcej swojego szewa! 

#FTS – Full Text Search

Obecnie wyszukiwarka Google korzysta z tzw. Full Text Search. FTS jest pełnotekstową funkcją wyszukiwarki, pozwalającą zawęzić zapytania wpisywane w okienku wyszukiwania. Co 60 sekund w wyszukiwarce wpisujemy ponad 4 miliony zapytań. Dzięki tak dużej liczbie zapytań, gigant z Mountain View jest w stanie zbudować potężną bazę słów kluczowych. Na ich podstawie, rozbudowane algorytmy układają zbiory danych, które w czasie rzeczywistym podpowiadane są użytkownikom wyszukiwarki.

FTS - Full Text Search

Full text search w wyszukiwarce Google.pl

Nie raz zdarzyło Ci się, że mimo tak rozbudowanym algorytmom, nie możesz znaleźć interesujących Cię informacji? Poniżej pokaże Ci kilka trików, które w szybki sposób możesz wprowadzić do swojej codziennej pracy z wyszukiwarką.

Podstawowe modyfikatory wyszukiwania

Wyszukiwanie ścisłego dopasowania – "cudzysłów"

Wyszukiwanie w ścisłym dopasowaniu, najczęściej wykorzystywane jest kiedy chcemy znaleźć konkretną treść, której składnia, kolejność słów oraz pisownia nie zostaną w żaden sposób zmodyfikowane. Przykładowo: czytając publikację w internecie, widzimy w niej umieszczony w nim fragment książki, jednak autor nie umieścił przypisu. W takie sytuacji, idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie w "cudzysłowie" dwóch zdań i wyszukanie w Google.

Dla przykładu porównaj wyniki wyszukiwania dla następujących fraz: kurs google adwords oraz "kurs google adwords".

Wykluczanie słów z wyszukiwania – -myślnik/minus

Szukając popularnych wyrażeń, możemy spotkać się z bardzo dużą liczbą wyników, które zupełnie nas nie interesują. W celu ograniczenia zbędnych wyszukań możemy szukając w wyszukiwarce zastosować, myślnik jako znak wykluczający pojedyncze słowa bądź całe frazy.

Sprawdź jakie otrzymasz wyniki wyszukiwania dla fraz: aparat canon eos 5d mkII  oraz aparat canon eos 5d mkII -test -opinie -recenzjeWyszukiwanie synonimów – ~tylda

Tylda ~ daje możliwość, automatycznego wyszukiwania synonimów dla wyszukiwanego hasła. Modyfikator ten przyadaje się w sytuacjach kiedy szukane hasło ma wiele bliskoznacznych sformułowań.

Przykładem wykorzystania modyfikatora może być: streszczenie ferdydurke oraz ~streszczenie ferdydurke

TIP: w większości komputerów tylda znajduje się w okolicy przycisku 1 oraz pod klawiszem Escape. W celu wstawienia tyldy należy kliknąć w SHIFT oraz przycisk tyldy. Może zdarzyć się, że tylda nie wstawi się automatycznie – w takiej sytuacji kliknij przycisk SPACJA.

Wyszukiwanie zdania z brakującym elementem – *gwiazdka

Modyfikator ten pozwala nam wyszukać hasło złożone z wielu wyrazów, w którym brakuje np. jednego z nich. Jest on szczególnie przydatny w sytuacjach gdy szukamy np. przysłowia lub tekstu piosenki, jednak nie jesteśmy pewni jednego z wyrazów.

Przetestuj wpisując w wyszukiwarkę: cicha woda * rwie

Wyszukiwanie zakresów liczb – ..kropki

Niejednokrotnie zdarza się, że szukamy artykułów spożywczych, których gramatura określana jest w gramach lub kilogramach. Wykorzystując zawężenie w postaci zakresów od do, możemy otrzymać wyniki dla produktów, których masa nas interesuje, wykluczając jednocześnie wyniki z poza zakresu. Oczywiście zakres może dotyczyć również kwot, długości oraz współczynników liczbowych.

Warto sprawdzić to zawężenie przy zapytaniach, które operują w ramach układu SI – przykładowo wagi: mąka gryczana 10..25kg.

Wyszukiwanie wielu haseł jednocześnie – OR (lub)

Zdarzają się sytuacje, w których szukamy informacji na kilka tematów jednocześnie. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie modyfikator OR (należy zawsze pisać z wielkich liter), który pozwala wyszukiwać wiele fraz jednocześnie.

Testując modyfikator, proponuję wykorzystać następujące zapytanie: olimpiada 2000 OR 2004 OR 2008 OR 2012 OR 2016

Wyszukiwanie według ceny – $dolar

Idealny modyfikator dla osób szukających produktów, których cena nie przekroczy wskazanej kwoty.

Przykład zastosowania: prezent dla niej $100.

Wyszukiwanie w mediach społecznościowych – @małpka

Wyszukiwarka Google pozwala na przeszukiwanie konkretnych mediów społecznościowych.

Sprawdź hasło wyszukiwania:@facebook.com Firmawsieci.net

Zaawansowane modyfikatory wyszukiwania

Istnieją również modyfikatory, które przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Większość z nich dedykowana jest dla osób zajmujących się np. optymalizacją stron internetowych lub ich pozycjonowaniem w wyszukiwarkach internetowych.

Wyszukiwanie konkretnej strony – site:

Chcesz sprawdzić, jakie podstrony zawiera wskazana domena? Korzystając z site: wyszukiwarka wyświetli wszystkie zindeksowane podstrony. Modyfikator ten pozwala również na przeszukiwane konkretnej strony internetowej. Przykładowo site:ceneo.pl "Odkurzacz Zelmer Jupiter ZVC425HT"

Wyszukiwanie podobnych stron – related:

Znalazłeś interesującą Cię stronę internetową? Modyfikator related: pozwoli znaleźć strony internetowe zawierające treści o podobnej tematyce.

Uzyskiwanie informacji o stronie – info:

Modyfikator ten,  jest przeznaczony dla twórców stron internetowych lub ich właścicieli. Wykorzystując go z wybraną domeną (cache:firmawsieci.net) otrzymamy wynik w postaci wyłącznie strony głównej. Na jego podstawie można stwierdzić czy Google „widzi” wskazaną stronę internetową.

Wyświetlanie zapisanej przez Google kopii strony – cache:

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się szukać strony internetowej, która już nie działa lub która zmieniła swoją szatę graficzną, Google umożliwi Ci ją odnaleźć. Wyszukując adres strony z modyfikatorem cache: wyświetli się ostatnia wersja strony, jaką Google odczytał wykorzystując roboty wyszukiwania (Więcej na ich temat przeczytasz w artykule:  Co to jest wyszukiwarka internetowa?). W przypadku dużych serwisów internetowych tj. Wirtualna Polska czy Onet, wyniki wyszukiwania będą praktycznie aktualne. Powodem takiej sytuacji jest bardzo częste aktualizowanie treści stron.


Warto zapamiętać:

  • Wyszukiwarka Google zwykle ignoruje znaki interpunkcyjne, które nie są częścią operatora wyszukiwania.
  • Nie wstawiaj spacji między słowo lub symbol a wyszukiwane słowa. Wyszukanie hasła site:firmawsieci.net zadziała, ale site: firmawsieci.net już nie.
  • Wszystkie z powyższych modyfikatorów można łączyć w ramach jednego zapytania.
  • Zbyt wiele modyfikatorów wyszukiwania, może spowodować że jakość wyników będzie znacząco odbiegać od normy. W takiej sytuacji należy zastanowić się czy rzeczywiście potrzebujesz tak złożonego zapytania.

Znasz inne modyfikatory wyszukiwania? Utworzyłeś bardzo złożone zapytanie, którym chcesz się pochwalić? Dodaj je w komentarzu poniżej!

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.