Budżet dzienny w kampanii Google Ads – jak go ustalić?

Tworząc lub optymalizując istniejącą już kampanię Google Ads, wielokrotnie spotykaliście się z pojęciem budżetu dziennego. Niejednokrotnie spotykaliście się z dylematem jak właściwie jest on naliczany. Dlaczego czasami system wykorzystuje go więcej a czasami mniej niż wskazana dzienna kwoty? Kolejnym dylematem jest wysokość dziennego ograniczenia. W poniższym wpisie postaram się ułatwić Ci rozwiązywanie codziennych problemów.

Czym jest dzienny budżet?

Planując rodzinne wakacje, na początku roku lub jeszcze wcześniej określasz jak dużo chcesz przeznaczyć na upragniony wypoczynek. W kampanii Google Ads jest podobnie. Przed rozpoczęciem kampanii warto usiąść z kartką lub excel’em i zastanowić się czego od niej oczekujesz. Podczas tworzenia kampanii, Google podpowiada preferowane ustawienia tj.:

 • Sprzedaż,
 • Potencjalni klienci,
 • Ruch w witrynie.

Cel marketingowy - budżet dzienny

Oczywiście nie trzeba korzystać z gotowego rozwiązania i wskazywać za pomocą opcji: „Brak podpowiedzi dotyczących celu”. Zaznaczając tę opcję nie będziecie otrzymywać rekomendacji dot. kampanii w sekcji „Rekomendacje„.

W zależności od podjętej decyzji dot. celu warto wychodząc od końca tj. od efektu kampanii. Określając ilość kliknięć (przekierowanych użytkowników na stronę docelową), sprzedanych produktów, ilości wyświetleń reklam graficznych lub tekstowych lub po prostu konwersji. Przykładając do powyższej wartości zakładany współczynnik konwersji można wyznaczyć ilość kliknięć. Na tej podstawie, estymując koszt kliknięcia możemy określić wstępnie potrzebny budżet.

Czy jest minimalny oraz maksymalny budżet kampanii?

W systemie reklamowych Google Ads nie ma zarówno maksymalnego, co jest dość oczywiste oraz minimalnego budżetu. Ograniczenie z dołu pojawi się natomiast naturalnie z uwagi na niskie kwoty za kliknięcie (CPC). Ograniczenie CPC do poziomu np. 10 gr, po pierwsze spowoduje, że reklamy będą miały bardzo niski Wynik Jakości tym samym będą się wyświetlały bardzo rzadko.

Jak jest obliczany budżet dzienny?

Budżet dzienny w Google Ads może przekroczyć ustawiony limit nawet do 200%. Mimo, że system dopuszcza tak duże przekroczenia w ramach jednego dnia, miesięczny limit obciążeń ograniczy koszty do założonych w danym miesiącu. W systemie Google Ads miesiąc traktowany jest jako 30,4 dnia. Średnia ilość dni w danym miesiącu wyliczona jest na podstawie 365 dni w roku / 12 miesięcy.

Przykładowo:

Twoja kampania związana jest z pozyskaniem ruchu ma ustawiony budżet dzienny na 50 zł. W przykładzie zakładamy, że budżet ten jest stały w ramach całego miesiąca rozliczeniowego.

50,00 zł (budżet dzienny) x 30,4 (średnia liczba dni w miesiącu) = 1 520,00 zł

Licząc kalendarzowo kampania osiągnęłaby 30,00 zł więcej niż w miesiącu rozliczeniowym. Zdarza się, że w takich sytuacjach Google zastosuje Zwrot za nadmiarowe wyświetlenia reklamy, który zostanie przekazany na Twoje konto reklamowe.

Jaki budżet dzienni jest odpowiedni?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Złożoność kampanii Google Ads powoduje, że każda z nich może mieć zupełnie inną kaloryczność niezbędną do zapewnienia efektu. Zarówno kierowanie geograficzne, treść reklam lub ich graficzny układ czy strona docelowa może mieć znaczący wpływ na wykorzystanie budżetu dziennego. Zgodnie z pierwszym akapitem, sugeruję żeby odrobić lekcję domową i przygotować się do ciągłej optymalizacji budżetu jak i pozostałych elementów. Planując kampanię dobrze jest rozpocząć od weryfikacji słów kluczowych, które będą jej podstawą za pomocą Planera słów kluczowych.

Pamiętaj, że nie każda branża będzie miała wystarczający zwrot z inwestycji, żeby ogłosić sukces. Testuj, testuj i jeszcze raz testuj.

Warto wiedzieć:

 1. Wielokrotnie zmieniając budżet dzienny jednego dnia, system będzie wykorzystywał budżet na podstawie najwyżej ustawionego limitu w tym dniu.
 2. Mimo braku zmiany budżetu dziennego Google Ads uzna następujące operacje jako zmianę pierwotnego ustawienia:
  • zmiana daty zakończenia kampanii,
  • modyfikacja sposobu wyświetlania reklam – standardowo lub w formie przyspieszonej,
  • zmiana strefy czasowej na koncie Google Ads,
 3. Zmiana dziennego limitu w trakcie trwania miesiąca wpłynie analogicznie na realizację budżetu na początku miesiąca. Do dotychczasowego wykorzystania zostanie doliczona kwota na podstawie nowego budżetu dziennego liczonego do końca miesiąca.

Jeżeli masz inny sposób na określanie dziennego budżetu kampanii Google Ads, przedstaw go w komentarzach!

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.